akcesorium

Oglądanie Omega: Od Pierwszego Człowieka Na Księżycu Do Teraźniejszości

Kiedy ludzie mówią o pierwszym zegarku noszonym na Księżycu, odnoszą się do chronografu Omega Speedmaster Professional. Od tego czasu kamień milowy w historii ludzkiej, ten model Omega został nazwany „Moon Watch”, ale ta samowystarczalna chronograf została wprowadzona wiele lat wcześniej, w 1957 roku. W tym czasie Omega nigdy nie mogła sobie wyobrazić, że ten konkretny model Byłby zawsze związany z tak niezwykłym osiągnięciem. Ale Omega Speedmaster zyskał okazję dzięki niezwykle rygorystycznym procesowi lustracji. Proces ten eliminuje zegarki od wszystkich innych konkurencyjnych producentów zegarków, którzy chcieli skorzystać z możliwości marketingowych w życiu.

Historia tego zegarka i amerykańskiej podróży kosmicznej poprzedza ten historyczny lipcowy dzień w 1969 roku o kilka lat. Pierwszy Omega Speedmaster, który opuścił atmosferę Ziemi, został nałożony na nadgarstek Waltera Schirry na pokładzie Sigma 7 w 1962 roku. NASA poprosiła astronautów, aby na podróż kosmiczną musieli nosić zegarki na rękę w praktyce w przypadku awarii systemów pokładowych. Początkowo marka i model zegarka należały do ​​astronautów, ale jako program kosmiczny zaawansowany, NASA uznała, że ​​nie można pozostawić szansy tak ważnej, jak wiarygodne przeszukiwanie czasu. Więc NASA rozpoczęła program testowania polegający na kupowaniu zegarków kilku producentów i poddawaniu ich różnym testom, które symulowały zmieniające się warunki podróży kosmicznych.

Zegarki były poddawane: ekstremalnych temperaturach, narażeniu na działanie próżni, do 12 G sił grawitacyjnych, gwałtownym drganiu i innych testach, aby zapewnić, że zegarki były anty-magnetyczne, odporne na wstrząsy i wodoodporne. Po szeroko zakrojonych testach wybrany przez NASA zegar był Omega Speedmaster, który został kupiony przez sklep z biżuterią w Houston. Speedmaster stał się standardowym wydaniem dla astronautów Apollo. Podczas misji większość kosmonautów nosiła jednego Speedmaster w misji upłynnionej przez czas, a drugi raz ustawiono na czas lokalny w Houston.

Chociaż nie ma wątpliwości, że Szwajcarski Omega Speedmaster był pierwszym zegarkiem noszonym na powierzchni Księżyca, nastąpił niewielki spór o to, że astronauta pierwsza chodziła po księżycu, podczas gdy miała na sobie. Podczas tej historycznej misji Apollo 11, Neil Armstrong i Buzz Aldrin otrzymali oknem dwie godziny i czterdzieści minut, aby zbadać powierzchnię Księżyca z Omega Speedmasterem przymocowanym do zewnętrznych okręgów kosmicznych. Dodając do tej niezwykłej historii zegarek Speedmaster noszony przez firmę Aldrin zakończył śledztwo w tym okresie, ponieważ zegar pokładowy modułu księżycowego nie powiódł się wkrótce po wylądowaniu i nie można go ponownie uruchomić.

Według Aldrin, podczas podróży na Księżycu, Armstrong opuścił swoją chronografę Speedmaster na module jako zapasową kopię zapasową. W rzeczywistości był to Speeddrive Aldrin, który był pierwszym zegarekem noszonym na powierzchni księżyca. Ten Omega miał być przekazany Instytutowi Smithsonianowi do włączenia do innego sprzętu Aldrin. Jednakże w ciągu kilku lat po tym jak moonwalk został skradziony i nigdy nie został odzyskany.

Rok później, podczas misji Apollo 13, wydany przez NASA Omega Speedmaster odgrywał znacznie większą rolę. Po eksplozji modułu serwisowego kilka ważnych systemów nie nadawało się do użytku, złomowane plany ponownego lądowania na Księżycu i zagroził astronautom, życie, dowódca Jamesa Lovella Speedmaster stał się niezbędnym narzędziem ratowania życia i misji.

Załoga Lovell, Jack Swigert i Jim Haies musieli rozbroić wszystkie systemy, z wyjątkiem odbiornika radiowego, aby oszczędzać energię. Cały czasowy silnik zapłonowy zaprogramowany na komputerze statku w celu umożliwienia astronautom ponownego wejścia do atmosfery Ziemi był już bezczynny. Korzystając tylko z chronografu Speedmaster, Lovell i jego załoga potrafili określić czas i interwały napędzania silnika, a mężczyźni i ich statek bezpiecznie wracali do domu.

W kolejnych latach chronografy Omega Speedmaster kontynuowały niezwykłą obsługę na pierwszej misji wahadłowca kosmicznego i kolejnych misji. Te zegarki zostały wybrane przez byłego Związku Radzieckiego za ich program kosmiczny. Zegarek Omega Speedmaster pozostaje jedynym obserwowanym przez NASA zegarem kosmicznym i został przez NASA sprawdzony w celu zapewnienia skuteczności. Do dziś ten model jest wciąż jedynym zegarem „Flight-Qualified przez NASA dla wszystkich misji naziemnych” i od lat 60. XX wieku służył amerykańskim i rosyjskim programom kosmicznym.

Chronograf Omega Speedmaster Professional jest dziś w produkcji. Ten sam model preferowany przez NASA i mężczyźni i kobiety, którzy misje dla eksploracji kosmosu mogą być zakupione w eleganckich sklepach z biżuterią na całym świecie. Kupowanie Speedmaster pozwala właścicielowi nosić niezwykły kawałek historii z zapisem wydajności, który jest dosłownie z tego świata.